ULTRADŹWIĘKOWE WYKRYWANIE NIESPRAWNOŚCI MASZYN i INSTALACJI


Detektory ultradźwiękowe niesprawności maszyn i instalacji są używane najczęściej w wymienionych niżej przypadkachWykrywanie PRZECIEKÓW (Wycieków) Wykrywanie niesprawności MECHANICZNYCH Wykrywanie niesprawności urządzeń ELEKTRYCZNYCH

Przecieki ciśnieniowe/próżniowe (turbulencja)

Instalacje sprężonego powietrza

Instalacje sprężonych gazów (O2, NO, etc.)

Wymienniki ciepła

Kotły

Przewody kondensacyjne

Zbiorniki

Rury

Zawory

Odwadniacze

Elewacje budynków (szczególnie ściany kurtynowe)

Łożyska toczne:

Monitorowanie stanu łożysk

Diagnostyka łożysk

Diagnostyka łożysk wolnoobrotowych

Optymalizacja smarowania łożysk - Smarowanie Akustyczne

Pompy

Silniki

Koła zębate/przekładnie zębate

Wentylatory

Sprężarki

Przenośniki

 

Wyładowania łukowe 

Wyładowania ulotowe (zjawisko korona)

Degradacja izolatora

Szafy Sterownicze

Transformatory

Skrzynki łączeniowe

Wyłączniki automatyczne

Szyny zbiorcze

 

Wszystkie pracujące urządzenia i większość przecieków, są źródłem szerokopasmowego dźwięku (hałasu). Jego część wysokoczęstotliwościowa (ultradźwiękowa), charakteryzuje się małą długością fali. Sygnał ten jest wyraźnie kierunkowy. Dlatego można go wyizolować z hałasu tła i dokładnie określić położenie jego źródła. Zakres częstotliwości dźwięków słyszalnych przez człowieka to średnio 20 Hz do 20 kHz. Najczęściej dźwięki te, mają wysoki poziom w porównaniu do mierzonych ultradźwięków. Fale dźwiękowe w zakresie częstotliwości słyszalnych mają długość od ok. 1.9 cm do 17 metrów, podczas gdy ultradźwiękowe, mierzone przez przyrząd, jedynie 0,3 cm do 1,6 cm.

Ponieważ ultradźwięki mają małe poziomy, środowisko ultradźwiękowe jest dużo bardziej użyteczne do lokalizacji i wyizolowania źródła problemu w hałaśliwym środowisku zakładu. W dodatku, już niewielkie zmiany stanu urządzeń mechanicznych, znajdują swoje odbicie w  sygnale ultradźwiękowym. Umożliwia to wykrycie wczesnych objawów procesu prowadzącego do awarii.

Przyrządy do pomiaru ultradźwięków pochodzenia powietrznego i materiałowego są nazywane „tłumaczami ultradźwięków”. Przyrządy te, przetwarzają elektronicznie sygnał ultradźwiękowy zmierzony przez przyrząd, na sygnał dźwiękowy w zakresie słyszalnym przez człowieka. Ten proces transformacji nazywa się heterodynowaniem. Słuchając „przetłumaczonych” ultradźwięków poprzez słuchawki nagłowne przyrządów ultradźwiękowych, uzyskuje się informacje jakościowe (charakter dźwięku) izolowane akustycznie od hałasu zewnętrznego. Na wyświetlaczu przyrządu jest pokazywany poziom dźwięku w dB (informacja ilościowa).

Przyrządy do pomiaru ultradźwięków pochodzenia powietrznego i materiałowego są łatwe w użyciu. Elementem podstawowym zestawu pomiarowego jest przenośny przyrząd ze słuchawkami nagłownymi, miernikiem, dostrajaniem czułości i wymiennymi sondami skanującymi ultradźwięki przenoszone drogą powietrzną i sondami dotykowymi mierzącymi ultradźwięki przenoszone drogą materiałową. Niektóre przyrządy mają zdolność do dostrojenia częstotliwości odpowiedzi od 20 do 100 kHz. Najczęściej w skład zestawu wchodzi także generator ultradźwiękowy.


Ultradźwiękowe wykrywanie przecieków

Wykrywanie nieszczelności z wykorzystaniem generatora ultradźwięków - TEST TONOWY

Wykrywanie niesprawności mechanicznych

Optymalizacja smarowania łożysk tocznych - smarowanie akustyczne

Inspekcja ultradźwiękowa zaworów i odwadniaczy

Wykrywanie niesprawności urządzeń elektrycznych

 © 2003-2019
Wibroakustyka Maszyn, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE